2013 júniusában minden idők legnagyobb árhullámával kellett szembenézni a Duna magyarországi felső szakaszán. Több mint kétezer katona küzdött a természeti elemekkel heteken át, közösen a vízügyi szakemberekkel, katasztrófavédőkkel, rendőrökkel, valamint az otthonaikat féltő önkéntesekkel. Végül emberfeletti erőfeszítések által sikerült medrében tartani a Mosoni-Dunát és a Rábát anélkül, hogy egyetlen települést is elöntött volna a víz.
E teljesítménynek kíván emléket állítani minden évben a sport eszközeivel az MH 12. Arrabona Légvédelmi Rakétaezred a „Zöldár 2013 – Összefogás” elnevezésű emlékfutás megszervezése révén. Az idei esztendőben végre újra korlátozásoktól mentesen, 2022. június 10-re szervezte meg az eseményt a katonai szervezet.
A közel egy évtizedes hagyományt 2022-ben az ezred és az ország különböző helyőrségeiből érkezett katonák, valamint civil, önkormányzati, társadalmi, illetve rend- és katasztrófavédelmi szervek csapatai közel félezer résztvevővel vitték tovább, vállalva a majd 30 kilométeres kihívást, melynek útvonala mentén 9 esztendővel ezelőtt az árvízi védekezés során vállvetve küzdöttek.
Az idei évben megrendezett emlékfutás – a korábbi két év nehézségeiből kilábalva, mikor is a COVID pandémia miatt a sorozat megszakítását elkerülendő csak jelképes módon egy katonaváltó teljesítette a távot – megújult erővel kapott szárnyra, így mutatva meg a összefogás 2013. évi júniusi dunai árhullám elleni védekezés során életre kelt erejét.
A rendezvény az ünnepélyes megnyitóval vette kezdetét, melynek során Könczöl Ferenc ezredes, a szervező MH 12. Arrabona Légvédelmi Rakétaezred parancsnoka köszöntötte a résztvevőket, majd Széles Sándor, a Győr-Moson-Sopron Megyei Kormányhivatal leköszönő kormánymegbízottja, a védelmi bizottság vezetője és a 2013. évi védekezés irányítója osztotta meg emlékező gondolatait a sportolókkal, kívánt jó versenyzést, majd 10.00-kor eldördült a rajtot jelző karabély.
Az eseményen elszántságukról és töretlen lelkesedésükről a győri Aranypart 2. területéről indulva tettek tanúbizonyságot a résztvevők, akik a barátságtalan széllel és helyenként csepegő esővel is megküzdve részben a Mosoni-Duna töltésén, részben a szigetközi kerékpárúton (Győr – Győrújfalu – Győrzámoly – Győrladamér – Dunaszeg), váltóban teljesítették a távot.
A váltópontokra külön erre a célra szervezett szállítóeszközökkel kiszállított versenyzők türelmesen várakoztak. A váltások rendben lezajlottak és a borús idő sem nyomta rá bélyegét a hangulatra. A hangulatos beszélgetés kíséretében elköltött igazi katonás ebédet, az ismételten kiválóan elkészített babgulyást és pogácsát jóízűen fogyasztották a beérkezők, illetve a váltópontokról visszaérkezett futók.
Az ebédet követő eredményhirdetés során az emlékfutás valamennyi résztvevője emlékérmet kapott, továbbá a hagyományoknak megfelelően díjazásra került az abszolút 1-3. helyezett csapat, a legjobb civil és hivatásos csapat, a legjobb női csapat, valamint a legidősebb és legfiatalabb átlagéletkorú csapat is.
A rendezvény, melynek fővédnöke a Magyar Honvédség parancsnoka, Dr. Ruszin-Szendi Romulusz altábornagy volt, 14.00-kor zárult, mikor is az esemény zárásaként Könczöl ezredes megköszönte az összefogás lángját továbbra is tápláló egyenruhások és civilek részvételét, valamint a szervezésben és lebonyolításban résztvevők áldozatos munkáját.
A sporteseményen az alábbi eredmények születtek:
Abszolút 1. helyezett: MH Vitéz Szurmay Sándor Budapest Helyőrség Dandár A. csapat (118:10)
Abszolút 2. helyezett: Észak-Dunántúli Vízügyi Igazgatóság (127:19)
Abszolút 3. helyezett: Győri FutOltók (129:32)
Legjobb civil csapat: Észak-Dunántúli Vízügyi Igazgatóság
Legjobb hivatásos csapat: MH Vitéz Szurmay Sándor Budapest Helyőrség Dandár A. csapat
Legjobb női csapat: Győr-Moson-Sopron Megyei Kormányhivatal női csapat
Legidősebb csapat: MH Légi Műveleti Vezetési és Irányítási Központ
Legfiatalabb csapat: Győrladamér
A részletes eredményeket itt találják: Katt ide!
Vörös István fhdgy.