December végéhez közeledve érdemes számot vetni az esztendő feladataival, eredményeivel. 2021 a kedvező időszakok mellett sokak számára tartogatott nehézségeket. Nincsenek ezzel másként az MH 12. Arrabona Légvédelmi Rakétaezred katonái sem, akiknek régóta várt szakmai kihívások mellett, számos előre nem látható feladatban is helyt kellett állniuk idén.
Az év legnagyobb katonai, ám határozottan nem szakmai jellegű kihívását a Magyar Honvédség jelenleg legmagasabb prioritással bíró feladatában, a migrációs válsághelyzet kezelésében történő aktív részvétel jelentette. Déli határaink mentén az ezred honvédei immár hat esztendeje őrzik az Ideiglenes Biztonsági Határzárat és állnak helyt sokszor nem egyszerű viszonyok között, heteken keresztül járőrözve a nyári hőségben és fagypont alatt, szélben, esőben és sárban egyaránt.
Az ezred az alaprendeltetéséből adódó feladatai ellátása mellett aktívan kivette a részét az egészségügyi veszélyhelyzet kezeléséből is. A skarlátpiros barettsapkás honvédek – a lakosság biztonságérzetének növelése céljából – közel két éven keresztül támogatták a rendőri erőket a közbiztonság fenntartásában, Szentgotthárdtól Rajkáig erősítették a határvédelmet, de korábban számos létfontosságú magyar vállalat honvédelmi irányító törzsében, illetve a kórházak működtetésében, a frontvonalban harcoló egészségügyi dolgozók munkájában is igyekeztek segédkezni.
Szakmai oldalon hosszú lenne felsorolni mindazon kisebb-nagyobb feladatot, melyet a Rába parti város alakulata az idei év során végrehajtott, kezdve a „Brave Warrior 2021” szárazföldi harcászati gyakorlattal, át a „EDA HTIC” többnemzeti helikopter harcászati gyakorlaton, nem megfeledkezve a NEWFIP 2021/RAMSTEIN GUARD NATO-magyar elektronikai hadviselés gyakorlatról, valamint a BLUE TARGET nemzeti elektronikai hadviselés gyakorlatról sem. A szakmai eredmények közül egyértelműen kiemelkedik, hogy a Magyar Honvédség NATO részére felajánlott közepes lövészdandárának Mistral légvédelmi rakéta alegysége sikeresen teljesítette az értékeléssel és minősítéssel járó nemzeti harcászati képességellenőrzést.
A megannyi szakmai kihívás mellett az ezred társadalmi szerepvállalásból adódó kötelezettségeinek sem mulasztott el eleget tenni. Számtalan megemlékezésen, nemzeti ünnepen működtek közre a légvédelmi egység katonái, támogatva Győr-Moson-Sopron és Vas megye rendezvényeit, biztosítva a kegyeleti gondoskodást az elhunyt bajtársak számára, és ápolva a honvéd hagyományokat. A győri katonák idén is megrendezték a nagy népszerűségnek örvendő laktanyai Nyílt Napot, valamint a sokak által várt Nyugállományú Légvédelmi Tisztek és Altisztek Országos Találkozóját, mindezeken felül a várossá válásának 750. évét idén ünneplő Győr ergométeres rekordállításához is hozzájárultak. Végül, de nem utolsó sorban három évtized névtelenségét követően a likócsi laktanya idén felvette – a Győr várát a töröktől visszaszerző hadvezér – Pálffy Miklós nevét.
Bár fontos az elődök tisztelete, egy aktív katonai szervezet nem táplálkozhat csak a múltból, éppen ezért a Rába parti város alakulata kiemelt figyelmet fordított a fiatal generációk megszólítására is. A helyi toborzóirodával együttműködve az ezred képviselői rendszeresen tartottak tájékoztató előadásokat Győr-Moson-Sopron megye középiskoláiban, illetve amikor az egészségügyi veszélyhelyzet nem korlátozta lehetőségeket laktanyai pályaorientációs napokat is szerveztek a pályaválasztás elött állók számára. A honvédelem ügye iránt elkötelezett katonáknak idén négy alkalommal tartottak alapkiképzést, de az Acélkocka Altisztképző Rendszer légvédelmi rakéta- és tüzér altiszti szakmai tanfolyamát is biztosították, akárcsak a tisztjelöltek kihelyezett képzéseit és csapatgyakorlatát.
A megújulásra, a fejlődésre való törekvés azonban nem csak a fiatal generációk megszólításában volt tetten érhető. A Zrínyi Honvédelmi és Haderőfejlesztési Program keretében ugyanis jelenleg az egész Magyar Honvédség nagyszabású megújítása zajlik, mely alól természetesen a győri alakulat sem kivétel. A közúti szállítóeszközök jelentős része már korszerűsödött, de ami ennél is fontosabb megérkezett a laktanyába a frissen beszerzett, 21. századi csúcstechnológiát képviselő Légvédelmi Rakéta Műveleti Központ telepített eleme, és folyamatban vannak a norvég-amerikai NASAMS légvédelmi rakétarendszer rendszerbe állításának előkészületei is.
Látható tehát, hogy egy rendkívül dolgos és igazán eredményes esztendőt tudhatnak maguk mögött a győri katonák. Könczöl Ferenc ezredes, mind a december 3-án tartott Fegyvernemi napon, mind pedig az év utolsó ezredsorakozóján köszönetének adott hangot az állomány egész évben hozott erőfeszítéseiért. Az alakulat parancsnoka hálájának kifejezése mellett azonban felhívta rá a figyelmet, hogy: „Az ünnepek alatti jól megérdemelt pihenést követő új esztendő ismét számos kihívást tartogat, melyek leküzdéséhez a rakétaezred minden katonájának igyekezetére, tudására és felkészültségére szükség lesz.”
Képek, szöveg: Sályi Gergő hdgy.