Az MH 12. Arrabona Légvédelmi Rakétaezred likócsi laktanyája felvette – a Győr várát a töröktől visszaszerző hadvezér – Pálffy Miklós nevét. A jeles esemény tiszteletére 2021. július 16-án az alakulat meghívott vendégek jelenlétében emléktábla-avató ünnepséget tartott.
Az MH 12. Arrabona Légvédelmi Rakétaezred hazánk egyetlen légvédelmi rakéta fegyvernemi alakulata. Az ezred története – legkorábbi jogelődjét figyelembe véve – 1950-óta íródik. Győrbe – szintén egy jogelőd révén – 1976-ban települt a légvédelmi rakétás egység. Maga a likócsi bázis is 1976-óta biztosít otthont honvédségi szervezeteknek, a rendszerváltás óta névtelenül szolgálva katonák tízezreit.
Pálffy Miklós nevét egy emléktábla-avató ünnepség keretében vette fel a laktanya 2021. július 16-án, pénteken. A délelőtt 11 órakor kezdődő rendezvényen Bozsóki Attila alezredes szólt a megjelentekhez. A parancsnokhelyettes beszédében kiemelte: „Pálffy Miklós, aki kora legmodernebb eszközeit és eljárásait alkalmazta a harcokban, méltó példakép a ma légvédelmi katonái részére is.” Bozsóki alezredes úgy fogalmazott: „Büszkén ápolhatjuk tovább e nagyszerű hős emlékét, aki példát mutatott hazaszeretetből, emberségből, tudásvágyból és bátorságból egyaránt.”
Az ünnepi beszédet követően Kara Ákos és Simon Róbert Balázs országgyűlési képviselők, és Könczöl Ferenc ezredes, parancsnok leleplezte a névadót mintázó csempeportét. A laktanya kapujában állíttatott emléktáblát Berta Tibor dandártábornok, a Honvédelmi Minisztérium Tábori Lelkészi Szolgálat katolikus tábori püspöke, valamint Szabó János százados, a Honvédelmi Minisztérium Tábori Lelkészi Szolgálat Protestáns Tábori Püspökség tábori lelkésze szentelte fel.
Az esemény zárásaként Szeles Szabolcs, Győr Megyei Jogú Város alpolgármestere, a légierő haderőnem képviseletében Berec Zoltán András dandártábornok, a Magyar Honvédség Légi Műveleti Vezetési és Irányítási Központ parancsnoka, valamint Könczöl Ferenc ezredes egy közös koszorú elhelyezésével hajtott fejet a győri hős emléke elött.
Pálffy Miklós, a nagyhírű Pálffy család hatodik generációjaként látta meg a napvilágot 1552. szeptember 10-én Csábrágon. Az egész család a török elleni küzdelemnek szentelte az életét. Rudolf magyar király 1581. április 24-én Prágában bárói rangra emelte és országbírónak tette. A reális történelmi értékelés Hunyadi János után a török elleni háború legsikeresebb magyar hadvezérének tekinti, aki leghíresebb haditettét Győr vára felszabadításakor követte el.
1598. március 28-ára virradóra Schwarzenberg Adolf tábornok vezényletével 4000 német, spanyol, francia, vallon lovas és gyalogos, valamint a Pálffy Miklós vezette magyar huszárok gyülekeztek a győri vár körül. Pálffy Miklós és Schwarzenberg Adolf egységei az éj leple alatt behatoltak a várba és sikeresen megszállták a bástyákat. A győri győzők nem sokkal később még bevették Tatát, Gesztest, Veszprémet, Palotát, Tihanyt és Cseszneket, októberben pedig már Budát ostromolták. A király Pálffy Miklóst 1599. július 24-én Pozsony vármegye örökös főispánságával és Pozsony várának örökös főkapitányságával jutalmazta és egyúttal grófi rangra emelte. Pálffy Miklós 1600. április 23-án hunyt el Vöröskő várában.
Az MH 12. Arrabona Légvédelmi Rakétaezred főbejáratát immár egy a laktanya névadót mintázó csempeporté ékesíti. A Sándor József Péter, Győrben alkotó képzőművész által készített 50 kg-os alkotás égetett porcelánfestékkel készült rogyasztott üvegbetétekkel ellátott kerámialapokra. A 12 db csempéből álló 60 x 80 cm-es méretű porté megalkotása közel 2 hónapot vett igénybe a – hivatásszerűen 35 éve képző-, és iparművészeti munkákkal foglalkozó – művésznek.
Szöveg: Sályi Gergő ftőrm.
Képek: Miklós Máté ftőrm.